Informacje o wszystkich funkcjach Mapy Miłośników dostępne są także do pobrania w postaci krótkiej INSTRUKCJI.
Aby w pełni korzystać z wszystkich udostępnionych funkcji na mapie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi elementami tej aplikacji.
Rys. 1. Widok ogólny geoportalu
Podstawowe elementy Mapy Miłośników to:
Poniżej zostały szczegółowo opisane najważniejsze elementy Mapy Miłośników.
MENU GŁÓWNE |
Menu główne składa się z następujących modułów:
Moduł Zaloguj się lub załóż konto |
W module Zaloguj się lub załóż konto, użytkownik może zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe wybierając opcję Nowy użytkownik. Aby założyć nowe konto należy podać adres mailowy, hasło oraz imię i nazwisko.
Rys. 2. Logowanie do systemu | Rys. 3. Tworzenie nowego konta użytkownika |
Moduł Zarządzaj warstwami |
W module Zarządzaj warstwami są wyświetlane wszystkie dostępne warstwy tematyczne, które mogą zostać wyświetlone na mapie. Informacje możliwe do wyświetlenia zostały podzielone na 7 kategorii:
Rys. 4. Widok kategorii z warstwami tematycznymi w module Zarządzaj warstwami
Moduł Zarządzania warstwami pozwala na wyświetlanie poszczególnych warstw. Rozwinięcie listy warstw dostępnych w danej kategorii następuje poprzez kliknięcie symbolu trójkąta po lewej stronie nazwy kategorii, a wyświetlenie poszczególnych warstw poprzez zaznaczenie odpowiedniej warstwy.
Moduł Legenda aktywnej mapy tematycznej |
Zakładka Legenda aktywnej mapy tematycznej umożliwia wyświetlanie legendy wszystkich aktywnych w danym momencie warstw wybranych w module Zarządzania warstwami. Widok legendy zmienia się dynamicznie w zależności od wyświetlanych danych tematycznych.
Rys. 5. Widok legendy dla warstw z kategorii ‘Szlaki turystyczne’
Moduł Perełki Karpackie |
Moduł Perełki karpackie to moduł artykułów. W górnej części okna po prawej stronie wyświetlają się nazwy poszczególnych kategorii perełek oraz imprezy regionalne (a). Wybór kategorii powoduje wyświetlenie artykułów (b) oraz obiektów na mapie (c) należących do wybranych warstw. Widok artykułów jest dynamiczny i zmienia się w zależności od ustawionego zasięgu w oknie mapy.
Rys. 6. Widok modułu artykułów
OKNO MAPY |
Okno mapy jest jednym z głównych elementów geoportalu. Składa się z następujących elementów:
Narzędzie wyszukiwania
W lewym górnym rogu znajduje się okno wyszukiwania obiektów. Umożliwia przeszukiwanie danych zgromadzonych na geoportalu po wpisaniu nazwy oraz wyświetlanie wyników w oknie mapy. Moduł wyszukiwania posiada funkcję autouzupełniania, tj. generuje podpowiedzi wpisywanych fraz przy wyszukiwaniu.
Rys. 7. Narzędzie wyszukiwania
Narzędzia nawigacji
Narzędzia nawigacji znajdują się w prawym dolnym rogu mapy:
Rys. 8. Narzędzia nawigacji
Narzędzia wyboru map
W lewym dolnym rogu znajdują się narzędzia wyboru map. Do wyboru są:
Mapy podkładowe – zawierające dane referencyjne stanowiące tło dla map tematycznych. W aplikacji są dostępne: OSM, ortofotomapa, mapa turystyczna, Google Street, Google Terrain, Google Satellite, Google Hybrid.
Rys. 9. Widok narzędzia Mapy podkładowe
Mapy tematyczne – zawierające zestaw danych o określonej tematyce. W aplikacji są dostępne mapy tematyczne zawierające następujące treści: Konwencja Karpacka (zasięg), regiony górskie, obszary chronione, szlaki turystyczne, potencjał wypasu. Dodatkowo, po zalogowaniu widoczne są także mapy tematyczne: Perełki karpackie
i Imprezy regionalne.
Rys. 10. Widok narzędzia Mapy tematyczne
Narzędzie dodawania nowych perełek karpackich i imprez regionalnych zostało szczegółowo opisane w instrukcji ‘Dodaj perełkę karpacką lub imprezę regionalną’.