Nad Łomnicą (gm. Piwniczna-Zdrój)

Najbliższa miejscowość:
Piwniczna
Współrzędne GPS:
49°25'28.88"N 20°43'45.42"E
Baca: Stanisław Żywczak

Hala Nad Łomnicą składa się z kilku mniejszych polan podzielonych zalesionymi fragmentami. Owce w upalne dni chowają się wśród drzew, szukając cienia i chłodu. Wypas nad Łomnicą pozwala na ochronę cennych gatunków roślin kwiatowych przed zarastającą hale paprocią. Owce bacy Stanisława pasą się beztrosko na zielonych ląkach Ostoi Popradzkiej.

Wysokim walorom przyrodniczym, o które dba baca i jego owce, odpowiada wielka różnorodność i bogactwo kulturowe, a piękne połemkowskie cerkwie są znaną atrakcją turystyczną. Do bacówki łatwo jest dojść, ale trudno trafić na prowadzącą do niej drogę. Warto jednak jej poszukać, ponieważ można podziwiać prześliczne górskie krajobrazy.

W pobliżu znajduje się również uzdrowisko Łomnica Zdrój. Miejscowość znana jest z lokalnych wyrobów, szczególnie znakomitych pierogów łomnicańskich (ciasto zrobione z tartych ziemniaków, a farsz składa się z gotowanych ziemniaków i bryndzy). Warto spróbować tego przysmaku, gdyż na temat jego wielkości krążą nawet miejscowe anegdoty.

GołkaŻentycaBundz
Lokalizacja
Informacje o hali
Powierzchnia: 46 ha
Obszar objęty wypasem: 30 ha
Liczba owiec na hali: 350
Wyposażenie hali
Bacówek: 1
Koszorów: 1
Żłobów: 2
Na hali bacują psy: Wiher, Rudek, Bela, Maks