Hala Krupowa (gm. Bystra-Sidzina)

Najbliższa miejscowość:
Sidzina
Współrzędne GPS:
49°37'20.89"N 19°39'25.52"E
Baca: Bolesław, Zofia i Teresa Miętus

Bolesław Miętus ma liczną rodzinę, a bacuje razem z żoną Zofią i córka Teresą. Hala Krupowa jest usytuowana w Beskidzie Żywieckim w Paśmie Policy. Przez halę przebiega zielony szlak turystyczny. Nieopodal znajduje się schronisko PTTK na Hali Krupowej, ale tak naprawdę hala, na której stoi schronisko nosi nazwę Sidzińskie Pasionki. Obok schroniska biegnie Szlak Papieski.

Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyćGorce, Kotlinę Orawską, a nawet Tatry... Hala była wypasana aż do lat 80. XX wieku, jednak po zaprzestaniu wypasu zaczęła zarastać borówkami i młodymi świerkami. Aby przywrócić jej nieleśny charakter od 2016 roku przywracany jest tutaj tradycyjny wypas owiec w ramach projektu Karpaty Łączą.

Baca ma dowody na to, że Babia Góra nie bez powodu została nazwana przez Niemców Teufelspitze, czyli góra diabła. Niejednokrotnie miał do czynienia z wilkami, ktore próbowały porwać jego owce. Jednak na bacówce z całą pewnością panuje dobra energia, a bacowska rodzina dwoi się i troi, by każdy wędrowiec mógł skosztować przepysznych serów. Rodzina wypasa także owce na Liniorce. Warto zajrzeć do znjadującej się tam bacówki i skosztować pysznej żętycy.

RedykołkaGołkaŻentycaJagnięcina podhalańskaOscypekBryndzaBundzBaranina
Lokalizacja
Informacje o hali
Powierzchnia: 6,8 ha
Obszar objęty wypasem: 6,8 ha
Wyposażenie hali
Bacówek: 1